Всички знаем, че за да си “в крак” с последните тенденции в бизнеса е добре да посещаваш няколко конференции годишно.
Достатъчно ли е обаче да отидеш на конференцията, да си вземеш кафе, да си пуснеш messenger-а на телефона и да “слушаш” какво ти се говори?
Ще постигнеш ли целта си ?
И изобщо каква би била тя?
Ето 10 прости правила, които, ако следваш ще можеш да извлечеш максимума от всяко събитие:
- Постави си цел
Разбери какво искаш да вземеш от това събитие ?
След като си идентифицирал, че дадено събитие е за теб – помисли какви биха били целите ти за него? Ако знаеш какво искаш да постигнеш, ще знаеш върху какво да се фокусираш, когато си там.
- Искаш ли да се запознаеш с много хора?
- Или може би точно с един конкретен човек?
- Търсиш ли партньор за твоята компания?
- Или търсиш партньор, за да си основеш компания?
- Търсиш ли нови клиенти ?
- Или просто искаш да извлечеш всичко от лекторите, без да се интересуваш от останалите неща?
- Разбери с кой искаш да се срещнеш (преди събитието)
Би било чудесно, ако имаше списъка с билетите, за да видиш имената на всички посетители и с кого искаш да се запознаеш.
Но…
… за съжаление нямаш достъп до такава информация.
Ето какво можеш да направиш:
- Използвай хаштага на събитието, за да видиш дали някой поства с него
- Провери програмата
- Пусни пост в твоите социални мрежи и попитай дали някой от твоите познати ще ходи там.
- Запознай се с огранизаторите и екипа
Можеш да си представиш, че за да организираш събитие изисква сериозни усилия и безсънни нощи от страна на организаторите. Колкото и голям екип да имат, обикновено винаги е по-малък от задачите, които има да се свършат.
А и често се случва много от посетителите да гледат на оганизаторите като “печалбари”. Ако ти харесва събитието – отиди и им кажи. От своя страна, като едни добри домакини, биха ти обърнали внимание и помогнали с каквото могат.
Или най-малко можеш да направиш добро впечатление.
- Води си подробни записки
В едно интервю Brian Tracy каза, че той е най-добрият студент, който познава. Винаги си записва подробно всичко, дори с няколко цвята химикал.
Да слушаш е едно, но ако ангажираш писане, слушане и визуално да виждаш това, което си написал – включваш няколко канала на възприятие. Така ще можеш да запомниш максимално добре предоставената информация. А нали за това си там.
- Пиши на хората, с които си се запознал след конференцията
След като мине събитието, едва ли искаш да имаш просто събрани контакти. Пиши на хората, които са ти допаднали, че е било приятно да се запознаете и ако имат нужда от нещо, можеш да им помогнеш със знанията и контактите от твоята сфера. Това ще те отличи от останалите 99%, с които са се запознали и след събитието никога не изпращат и един ред.
- Избери си кой да слушаш
За съжаление (или радост) все още не можем да се клонираме. Ако събитието е с повече от една зала, все пак ще трябва да избереш къде да си.
Изгледай 1-2 видеа (или съответно статии, ако имат само блог) на лекторите и прецени, кои биха ти били най-полезни. След това си направи програма.
- eCommerce Masters Hack
Ако вече имаш твой бранд – независимо дали е личен или такъв за физически продукти можеш да се сдобиеш с добро количество контакти от събитието, без да се запознаваш с тях.
Как?
Обикновено, развивайки бранда си в социалните медии имаш безплатна книга или пък ти самия организираш събития и/или курсове.
Пусни Facebook реклама, в която по локация избираш точното местонахождение на събитието. Използвай “Drop Pin”. След това намали радиуса до 1 километър.
Изключи всички места, които нямат общо със събитието в същия радиус (използвай Exclude).
Пусни една или няколко реклами там. Ако аудиторията на събитието е правилна, ще можеш да събереш няколко стотин контакта, които реално се интересуват от това, което предлагаш. А да. За малко да забравя най-важното. Очевидно това са плащащи контакти, а не хора, които проучват или се интересуват.
След като един път са част от твоята фуния, messenger bot, e-mail sequence – може да се окаже, че от тези хора можеш да спечелиш повече, отколкото самите организатори на събитието.
- Остани в хотела на конференцията
Ако събитието е повече от един ден, организаторите обикновено са предоставили хотел, в който да отседнат гостите. Повечето биха били именно там. Това е мястото, на което ще можеш да се запознаеш с още повече хора и то в непринудена обстановка, когато няма да бързате за следващата лекция.
- Погрижи се за себе си
Най-лесно е да отрежем от съня си, защото имаме да пътуваме за събитието. А ако е в друга държава, може и да не можем да заспим лесно. Осигури си достатъчно сън, за да не блуждае мозъкът ти през целия ден след това. Може би не е точно съвет за събитие, но не бива да пропускаш да се грижиш за себе си.
Същото се отнася и за храната. Докато си там или пътуваш нататък е лесно да хванеш каквото ти е под ръка, за да хапнеш. Това обаче, не е най-доброто решение. Планирай хренията си предварително и дори можеш да си вземеш дребни неща за хапване със себе си. Обикновено аз си нося банани и пакет сурови ядки. Виж какво работи за теб и го сложи в списъка за пътуването.
- Зареди телефона си
В днешно време, без батерия на телефона си потчи обречен да не можеш да вземеш контактите, информацията или просто да запишеш идеите си.
Ето какво те съветвам да направиш – вземи зарядното със себе си. Ако имаш power bank, най-добре да е също с теб. Ако носиш лаптопа си и той има добра батерия, можеш да използваш именно него като допълнителна батерия, стига да имаш USB кабел. Просто виж на кой от USB портовете имаш иконка на светкавичка и при изключен лаптоп, можеш да пуснеш телефона си да се зарежда от там.
Не забравяй, че за да се развиваш е добре да използваш всички възможни канали, а не само да разчиташ на един, колкото и добър да е той.
Ето използвам аз – YouTube, платени курсове, безплатни курсове, книги, разговори с хора от сферата.
Виж видеото с организаторите на Innowave 2019:
Поздрави!
Ник